Åminne BrukNyheter > Lyckad premiär för konsert i gjuterihallen!

Publicerad: 30 april 2022

Lyckad premiär för konsert i gjuterihallen!

Konserten med Silja Sextett var premiär för konserter i Gjuterihallen på bruket. Publiken var entusiastisk när musikhögskoleelverna i Silja Sextett bjöd på annorlunda vårkonsert.

Musiken var verkligen blandad med det gemensamma temat våren, och blandades med dikter om våren. Programmet var verkligen varierat och där rymdes bl a musik av Laleh, Håkan Hellström, Beatles, folkvisor och Schuman. 

Konserten genomfördes av sex studenter från Malmö musikhögskola, nämligen Silja Sextett.
Sixten, Isac, Lydia, Jonathan, Julia och Agnes är ett glatt, genrebrett gäng som studerar tillsammans på Musikhögskolan.

Uppskattat var också att lokalen öppnades för mingel en timma innan konserten. Då hanns med både att smaka på utsökt tilltugg och att hälsa på varandra.

Att arrangemanget var uppskattat märktes både av sorlet under minglet och av de entusiastiska applåderna.

Konserten arrangerades i samarbete mellan Silja Sextett, Föreningen Åminne Bruksmuseum, Mix Sports Club, Samhällsföreningen Åminne Gille och Värnamo kommun.

  • https://xn--minnebruk-42a.azurewebsites.net/umbraco/

Senaste nytt från oss

Julkonsert i Kolladan 21 oktober med Lindbergarna och Widerbergs

2023-10-05

Julkonsert i Kolladan 21 oktober med Lindbergarna och Widerbergs

Läs mer »

Betalning av rampavgift Åminne hamn

2023-07-26

Betalning av rampavgift Åminne hamn

Läs mer »

Återkommande konsert i gjuterihallen!

2023-04-16

Återkommande konsert i gjuterihallen!

Läs mer »

Dags söka sommarjobb på bruket! Maila oss!

2023-03-01

Dags söka sommarjobb på bruket! Maila oss!

Läs mer »

Gott Nytt år!

2022-12-23

Gott Nytt år!

Läs mer »