Åminne Bruk › Nyheter > Nyheter för hamnen
Publicerad: 9 juli 2026
Nyheter för hamnen
Vi byter betalningsmetod för att betala rampavgiften
Vi har tidigare använt oss av två olika metoder för att betala avgiften i rampen men går nu över till att rampavgiften bokas med vår biljett-tjänst. Betalning sker genom tjänsten och betalas antingen med kort eller Swish.
Vi byter för att enklare ska kunna administrera betalningar och att ni som kunder får en bekräftelse på erhållen betalning.
Avgifterna som går att köpa är antingen en dygnstaxa eller en årstaxa. För 2026 bibehålls samma taxa, 50kr/dygn och 400kr / år. Betalning sker genom att skanna QR-koden som är uppsatt i hamnen eller att följa nedan länk
⬇️
Vid betalning får du som kund ett sms och ett mail med din bekräftelse. Denna ska visas upp vid förfrågan från oss på Åminne Bruk.
Vi flyttar även parkeringsytan för bil med trailer till gårdsplanen till vänster och för bilar utan trailer är parkeringsytan utmed fastigheten eller asfalten framför museet.
Ytan med parkeringsförbud utökas och omfattar nu även delar ovanför hamnområdet. Detta gör vi för att området räknas som park och ska användas för gäster som besöker oss genom ställplatserna och även museet och vil vill därför inte att det ska vara ett parkeringsområde. De två parkeringsrutorna i hamnen får endast nyttjas för dem med P-tillstånd för rörelsehindrade.
Det är fortsatt räddningsväg ner i hamnområdet så tänk på att inte blockera den.
Nya skyltar både för parkering och för betalningsmetod är uppsatta.
